
Відділення Нотаріальної палати України у Волинській області


ЗВЕРНЕННЯ
Історичні події, які нині переживає Україна, як незалежна і неподільна держава, несуть із собою фундаментальні зміни не лише в політичному, економічному, правовому та соціальному полі, а й у свідомості кожного громадянина. Сьогодні ми переживаємо непрості часи. Проте яка б складна ситуація не склалась, людям важливо знати, що на захисті їх законних прав та інтересів завжди будуть нотаріуси, для яких не існує жодних розмежувань громадян, які звертаються до них за правовою допомогою: ні вікових, ні національних, ні фінансових.
Верховною Радою прийнятий Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оформлення спадщини", за яким повноваження по оформленню спадщини, окрім, нотаріусів у сільських населених пунктах отримають уповноважені на це посадові особи відповідного органу місцевого самоврядування. Закон, як пояснюють депутати, має за мету "спростити" населенню, що проживає в сільській місцевості процедуру оформлення спадкових прав.
Однак, чи буде таке нововведення позитивним, чи усуне цей Закон труднощі з якими стикається спадкоємець при оформленні спадщини? Та найголовніше, чи не призведе набуття чинності цього Закону значного збільшення кількості судових справ у сфері спадкування? А також, чи буде його прийняття економічно обгрунтованим ?
На усі ці питання можна дати однозначно негативну відповідь.
Спадщина є однією із найскладніших нотаріальних дій.Вона передбачає досконале знання не лише норм спадкового права (підстави закликання до спадкування, підстави усунення від спадкування, встановлення спадкової маси, встановлення кола спадкоємців, правові наслідки неприйняття спадщини та відмови від прийняття спадщини, зміни розміру часток, поділу та перерозподілу спадщини), але й загально-цивілістичних норм щодо правочину, інституту представництва, тощо. Професійно оцінити достовірність юридичних фактів на сьогодні може лише нотаріус. Тому оформлення спадщини полягає не у формальній видачі Свідоцтва про право на спадщину, а у наданні цьому документу юридичної вірогідності і має здійснюватися у такій процесуальній формі, яка в повній мірі забезпечить його безспірність.
Держава Україна не лише задекларувала, а й гарантує захист прав та законних інтересів громадян та юридичних осіб у разі звернення їх до нотаріуса, встановивши повну відповідальність за законність вчинюваних ним нотаріальних дій (страхування відповідальності нотаріуса в межах тисячі мінімальних розмірів заробітної плати).
З огляду на зміст Закону № 0985 до посадових осіб органів місцевого самоврядування не вимагається особливих знань цивільного законодавства та інституту спадкування, більше того не ставиться вимога щодо юридичної освіти та майнової відповідальності.
Тоді, коли робоче місце нотаріуса (нотаріальної контори) відповідають всім вимогам щодо збереження архівних документів (спадкові справи зберігаються у нотаріуса 75 років у металевих шафах, а потім передаються до нотаріального архіву), наявність сигналізації, металічні решітки, тощо, створено умови для збереження нотаріальної таємниці, то Закон №0985 не врегульовує ці питання.
Навіть, якщо припустити, що в кожному органі місцевого самоврядування буде обладнане спеціальне приміщення, то значні витрати має взяти на себе держава. Це, зокрема, витрати на підключення та утримання у кожній сільській раді мережі Інтернет, електронних реєстрів, витрати на навчання з електронними реєстрами; витрати на забезпечення відповідного робочого місця посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування, витрати на забезпечення її відповідними технічними засобами; витрати на забезпечення зберігання спадкових справ згідно з вимогами закону; витрати на охоронну та пожежну сигналізацію та інше.
Якщо взяти до уваги реалізацію цього Закону, то посадові особи, які будуть видавати спадщину є виборними, і державі після кожних виборів необхідно буде знову і знову витрачати бюджетні кошти на підготовку посадових осіб місцевого самоврядування для здійснення цих «квазі»–нотаріальних дій, а крім того важко буде знайти винну особу, яка допустить помилку при видачі Свідоцтва про право на спадщину і хто буде відповідати перед громадянином за це.
Метою Закону є також «здешевлення» надання населенню послуг щодо оформлення спадщини. Левову частину витрат по оформленню спадщини складає плата за користування Державними реєстрами, яка поступає на рахунок Міністерства юстиції України. З державних реєстрів нотаріус отримує інформацію щодо наявності заведених спадкових справ, наявності посвідчених заповітів, щодо складу спадкового майна, щодо наявності заборон, арештів, обтяжень. Ця інформація необхідна нотаріусу для видачі Свідоцтва про право на спадщину. Тому пропонується зменшити розмір плати, який встановлений Міністерством юстиції України за користування державними реєстрами, а також змінити порядок отримання такої інформації (зменшити кількість Витягів зі Спадкового реєстру).
Стаття 7 Конвенції Організації Об’єднаних Націй від 31.10.2003 р. (ратифікована Верховною Радою України 18.10.2006 р., набула чинності для України з 01.01.2010 р.) за якою кожна Держава - учасниця прагне, згідно з основоположними принципами свого внутрішнього права, створювати, підтримувати й зміцнювати такі системи, які сприяють прозорості й запобігають виникненню конфлікту інтересів.
А тому, інститут нотаріату, який історично склався в Україні і діє за принципами Міжнародного союзу латинського нотаріату – це єдиний орган, який від імені держави діє в інтересах громадян і гарантує захист їх законних прав та інтересів.
Шановний пане Президенте, нотаріуси Волині просять Вас, як гаранта Конституції, накласти ВЕТО на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оформлення спадщини» №0985
З повагою,
за дорученням усіх нотаріусів Волинської області
заступник Голови Відділення Нотаріальної палати
у Волинські області Н. Курта
Звернення до Президента України
Відділення Нотаріальної палати України у Волинській області
